نگارش از Euronews

تاریخ انتشار ۰۵/۰۶/۲۰۲۴ – ۱۸:۰۶به روز شده در ۱۸:۴۱

هم‌رسانی این مطلبنظرها

شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز چهارشنبه ۵ ژوئن با تصویب قطعنامه‌ای علیه ایران، از تهران خواست همکاری‌های خود را با این سازمان افزایش دهد و محدودیت‌های اخیر برای بازرسان این نهاد را لغو کند.

این قطعنامه در حالی به تصویب رسید که از ۳۵ عضو شورای حکام، ۲۰ عضو به آن رأی موافق، ۲ عضو رأی مخالف و ۱۲ عضو نیز رأی ممتنع دادند.

دو عضو مخالف این قطعنامه کشورهای چین و روسیه بوده‌اند.

شورای حکام در چهارچوب این قطعنامه، از ایران خواسته است که تصمیمش در ممانعت ازفعالیت چند بازرس ارشد آژانس در این کشور را لغو کند.

قطعنامه تاکید کرده است که تداوم فعالیت‌های تحقیقاتی این بازرسان برای انجام مؤثر فعالیت‌های راستی آزمایی آژانس در ایران ضروری است.

این قطعنامه از سوی سه کشور اروپایی بریتانیا، فرانسه و آلمان پیشنهاد شده و هدف از طرح آن افزایش فشارها بر ایران بوده است.

این سه کشور همچنین در بیانیه‌ای مشترک، ضمن اشاره به این ضرورت که «شورای حکام باید ایران را در قبال تعهدات قانونی‌اش پاسخگو کند» افزودند نه‌تنها برای چنین اقدامی بسیار دیر شده، بلکه ایران باید «فورا، بطور کامل و بدون ابهام با آژانس همکاری کند».

تهران پیش از این گفته بود که در صورت تصویب این قطعنامه، به آن واکنش نشان خواهد داد.

۱۸ ماه پیش از این، شورای حکام وابسته به سازمان ملل، قطعنامه دیگری را تصویب کرده و از ایران خواسته بود که درباره آثار اورانیوم یافت شده در سایت‌های اعلام نشده پاسخگو باشد.

ایران در سپتامبر سال گذشته میلادی بسیاری از کارشناسان ارشد آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را از ادامه فعالیت در ایران و تحقیق درباره غنی‌سازی اورانیوم منع کرد؛ اقدامی که از سوی رافائل گروسی، رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی «بی‌سابقه» و «ضربه‌ای بسیار جدی» به توانایی‌های آژانس برای انجام درست وظایفش توصیف شد.