سازمان حقوق بشر ایران؛ ۲۰ خرداد ۱۴۰۳: ادریس آلی، کولبر کرد، به گفته نزدیکانش «به اتهام ساختگی جاسوسی برای اسرائیل» و درپی اعترافی که «تحت شکنجه جسمی اخذ» شده، از سوی شعبه ۳ دادگاه انقلاب ارومیه به اعدام محکوم شده است.

سازمان حقوق بشر ایران محکومیت ادریس آلی به اعدام را که درپی یک روند ناعادلانه قضایی و بر اساس اعترافات تحت شکنجه انجام شده، محکوم می‌کند و خواهان لغو حکم اعدام وی است.

بنا به اطلاع سازمان حقوق بشر ایران، ادریس آلی، کولبر کرد ۳۲ ساله اهل سردشت، ماه گذشته در شعبه ۳ دادگاه انقلاب ارومیه به ریاست قاضی رضا نجف‌زاده به اتهام «جاسوسی برای اسرائیل» به اعدام محکوم شده است.

یک منبع مطلع درخصوص محکومیت این زندانی گفت: «ادریس آلی در نواحی مرزی سردشت کوله‌بری می‌کرد. یک‌بار با کوله بار مشروب توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد. در پرونده ادریس مجموعا ۸ متهم از شهرهای سردشت، بوکان و سقز بودند که همگی کوله‌بر بودند. بعدتر ۵ نفر از آنها با قید وثیقه آزاد شدند و سه نفر همچنان در زندان هستند و حکم دقیق دو تن از ایشان مشخص نیست.»

این منبع در ادامه گفت: «ادریس آلی درپی اعترافی که تحت شکنجه جسمی اخذ شده، حتی اعتراف کرده که برای اسرائیل هم کار می‌کند، ولی این واقعا صحت ندارد. او قربانی پرونده‌سازی دروغین وزارت اطلاعات شده و تنها کار او کوله‌بری و قاچاق مشروب[ات الکلی] بوده است. در اداره اطلاعات ارومیه به او گفته بودند تو که مشروب حمل می‌کردی، آزاد می‌شوی ولی باید هرچه ما می‌گوییم را تکرار کنی تا آزادت کنیم. ادریس هم هرچه وزارت اطلاعات گفته بود را در مقابل دوربین تایید می‌کند و می‌گوید اسنادی در بار مشروبش بوده که باید به اسرائیل تحویل می‌داده. اکنون که برای این اعترافات دروغ ادریس را به اعدام محکوم کرده‌اند، هر سه نفر را تهدید کردند که به هیچ وجه نباید درخصوص خودشان اطلاع رسانی کنند. از این سه نفر تنها ادریس آلی در بند سیاسی نگهداری می‌شود و دو زندانی دیگر در بند زندانیان غیر سیاسی هستند.»

ادریس آلی در طول دوره بازجویی و محاکمه از حق داشتن وکیل انتخابی محروم بوده است.

لازم به ذکر است پیشتر نیز افرادی مانند مازیار ابراهیمی تحت شکنجه‌های شدید در نهادهای امنیتی ایران به جاسوسی و ترور برای اسرائیل اعتراف کرده‌اند که بعدتر بی‌گناهی ایشان اثبات شد