فضای بی‌رونق سیرک انتخابات جمهوری اسلامی، به گونه‌ای بود که روزنامه هم‌میهن با تیتر «اکثریت خاموش» در صفحه نخست از آن یاد کرده بود که بنابر اعلام منابع خبری، نهادهای امنیتی این روزنامه را مجبور کردند تا تیتر صفحه اول شماره شنبه خود را از «اکثریت خاموش» به «حضور و غیاب» تغییر دهد.

تغییر صفحه اول روزنامه هم‌میهن ساعتی پس از انتشار در فضای مجازی

چنددرصد تهرانی‌ها در انتخابات شرکت کردند؟ خبرگزاری مهر، روز شنبه ۱۲/۱۲/۱۴۰۲، میزان مشارکت مردم تهران در انتخابات روز گذشته را ۲۴ درصد اعلام کرد. در انتخابات دور یازدهم مجلس شورای اسلامی که سال ۱۳۹۸ برگزار شد، ۲۴/۲۶ درصد از تهرانی‌ها پای صندوق‌های رای رفته بودند.

در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۴۰۰ نیز میزان مشارکت مردم تهران، ۳۹/۳۴ درصد بود. با این اوصاف، کم‌ترین میزان مشارکت مردم تهران در یک انتخابات، در روز ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ رقم خورده است. ویدیوهای منتشر شده، هم‌چنین نشان‌دهنده گلایه مردم از آمارسازی است و شماری از کاربران اعلام کرده‌اند که با مراجعه به شعبه اخذ رای متوجه شدند که ساعاتی قبل به‌عنوان رای‌دهنده در سیستم ثبت شده‌اند. خبرگزاری حال‌وش نیز در گزارشی نوشت که صبح روز جمعه ۱۱ اسفند ماه ۱۴۰۲، مردم روستای سیتل از توابع بخش ساربوک شهرستان قصرقند از ورود و استقرار صندوق اخذ رای در این روستا جلوگیری کردند.

بنابر اعلام این رسانه، پس از جلوگیری از ورود و استقرار صندوق، برای این‌که تعداد آرای ثبت شده به‌نام این روستا صفر ثبت نشود با دستور فرماندار قصرقند با استفاده از کد ملی اهالی، تعدادی رای به اسم مردم این روستا ثبت و برگه‌های اخذ رای را وارد صندوق کرد.
با وجود مشارکت حداقلی مردم در انتخابات و با توجه به این‌که علی خامنه‌ای در سال‌های نه چندان دور مشارکت ۴۰ درصدی در انتخابات برخی کشورها را «مایه ننگ» می‌دانست، رسانه‌های حکومتی دقایقی بعد از پایان مهلت رای‌گیری، مشارکت مردم در انتخابات ۱۱ اسفند را بیش از ۴۰ درصد اعلام کردند.

این در حالی است که فیلم‌ها و تصاویر منتشر شده در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی و هم‌چنین تلویزیون‌های فارسی‌زبان خارج از کشور، خلاف ادعای رسانه‌های حکومتی را نشان می‌دهد.

با گذشت ساعاتی از پایان انتخابات مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری، حواشی تازه‌ای از آن در فضای مجازی منتشر شده است، به‌طوری که ویدیوها و گزارش‌های منتشر شده نشان می‌دهد با طولانی کردن زمان انتخابات تا نیمه شب، با حذف الزام به استفاده از شناسنامه برای رای دادن، کد ملی بسیاری از مردم در سامانه‌ رای‌گیری به‌عنوان رای‌دهنده ثبت شده است. روزنامه «همشهری»، وابسته به شهرداری تهران و از حامیان دولت ابراهیم رئیسی، در گزارشی از روند رای‌گیری نوشته است که کد ملی بیش از بیست و پنج میلیون نفر در سیستم انتخابات ثبت شده است و بر همین اساس میزان مشارکت را ۲۵ میلیون نفر اعلام کرده است.

در خبری دیگر اعلام شد که با توجه به حذف الزام ارائه شناسنامه برای رای دادن و عدم نیاز به زدن مهر بر شناسنامه، در انتخابات روز جمعه ۸۶ درصد از رای‌دهندگان با کارت ملی، ۱۱ درصد با شناسنامه، ۳ درصد گواهینامه و کم‌تر از ۱ درصد با پاسپورت و کارت پایان خدمت رای داده‌اند.

طبق تصاویر منتشر شده در رسانه‌های رسمی جمهوری اسلامی نیز مراحل احراز هویت و دریافت برگه رای به‌صورت دستی انجام شده است. مشخص نیست با توجه به این‌که مقامات بارها اعلام کرده‌اند که زیر ساخت‌های ثبت سراسری الکترونیک آرا راندارند، چه تضمینی وجود دارد که یک فرد با مدارک مختلف هویتی نتواند چند بار در شعبه‌های مختلف و حتی حوزه‌های مختلف رای بدهد.

آمارهایی که کاربران شبکه‌های اجتماعی با توجه به فضای روز برگزاری انتخابات آن را دور از حقیقت دانسته و معتقدند جمهوری اسلامی به دنبال «آمارسازی» بوده و برای همین کد ملی شهروندان را در سامانه ثبت کرده است.

در همین زمینه در همان ساعت‌های پایانی رای‌گیری، چندین ویدئو از شهروندان مختلف در فضای مجازی دست‌به‌دست می‌شد که حکایت از آن داشت که کد ملی تعدادی از شهروندان پیش از آن‌که رای بدهند، در سیستم به‌عنوان رای داده شده به ثبت رسیده بود. مقامات رسمی تا لحظه تنظیم این گزارش، واکنش رسمی به این شبهه انتخاباتی نشان نداده‌اند. براساس اعلام وزارت کشور ایران برای انتخابات مجلس نزدیک به ۲۵ هزار نفر اعلام نامزدی کرده بودند که از میان آن‌ها حدود ۱۱ هزار نفر توسط هیات‌های اجرایی و شورای نگهبان رد صلاحیت شدند.

جمهوری اسلامی در انتخابات روز جمعه، نمایش‌های همیشگی خود را تکرار کردند. مسئولان برگزاری انتخابات، سه بار زمان رای‌گیری را تمدید کردند و در آخر نیز اعلام شد که ۴۱ درصد در انتخابات شرکت کردند. سه بار تمدید زمان رای‌گیری نمایشی انتخاباتی است و بخشی از سناریویی است که حکومت با آن سعی می‌کند صورت خود را سرخ نگاه دارد.

 

About The Author