اتحادیه اروپا و مصر توافقنامه سرمایه‌گذاری را با هدف تقویت همکاری اقتصادی و حمایت از ثبات مصر در پرتو چالش‌های منطقه‌ای و بین‌المللی امضا کردند.

عبدالفتاح السیسی رئیس جمهوری مصر روز شنبه ۲۹ ژوئن (۹ تیر)  در کنفرانس سرمایه‌گذاری مشترک مصر و اروپا با حضور اورزولا فون‌درلاین، رئیس کمیسیون اروپا در مصر شرکت کرد.

هدف این کنفرانس تقویت همکاری‌های اقتصادی بین مصر و کشورهای عضو اتحادیه اروپا از طریق جذب سرمایه‌‌های اروپایی در مصر عنوان شده است.

در این نشست، اتحادیه اروپا و مصر توافقنامه سرمایه‌گذاری مشترکی به ارزش یک میلیارد یورو امضا کردند.

فون‌درلاین در سخنرانی خود گفت: «امروز مصر و اروپا بیش از هر زمان دیگری به هم نزدیک هستند، بنابراین این مشارکت یک پیروزی واقعی برای مصر و اروپا است.»

این توافق در مورد اولین قسمت از بسته ۷.۴ میلیارد یورویی که فون‌درلاین در ماه مارس اعلام کرده بود، اعمال می‌شود.

پیش از این نیز به درخواست فون‌درلاین، اتحادیه اروپا یک پیمان میلیارد یوروی با مصر در خصوص مهاجرت غیرقانونی امضا کرده بود.

به گفته کمیسیون اتحادیه اروپا، این پول قرار است در زمینه‌های انرژی پاک، تولید و امنیت غذایی در مصر سرمایه‌گذاری شود.

فوندر لاین گفت: «این پول برنامه اصلاحات مصر را همراهی می‌کند و این اصلاحات باعث ارتقای محیط تجاری بهتر، جذب سرمایه‌گذاری بیشتر و ایجاد مشاغل خوب بیشتر در مصر خواهد شد.»

عبدالفتاح السیسی رئیس جمهور مصر از این توافق استقبال کرد. السیسی در سخنرانی خود گفت: «این کنفرانس اولین گام به سوی بهبود روابط بین اتحادیه اروپا و مصر است و نشان دهنده تعهد آنها به حرکت از مرحله تعهد به مرحله اجرا است.»

این کنفرانس در “زمان بسیار حساس” در بحبوحه بحران‌های بین‌المللی و منطقه‌ای برگزار می‌شود.

رئیس جمهوری مصر گفت: «مصر ثابت کرده است که شریک قابل اعتمادی برای غلبه بر چالش‌های مشترک به گونه‌ای است که امنیت و ثبات حاصل شود.»

بیشتر بخوانید:اتحادیه اروپا وعده کمک ۷.۴ میلیارد یورویی به مصر داد

در ماه مارس گذشته، اتحادیه اروپا متعهد شد در مدت ۴ سال، ۷.۴ میلیارد یورو (معادل حدودا ۸ میلیارد دلار) از جمله وام و سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف به مصر کمک مالی کند.

از ماه مارس گذشته، پس از توافق با صندوق بین‌المللی پول برای از سرگیری برنامه اصلاحات اقتصادی که در دسامبر ۲۰۲۲ بر سر آن توافق شد، منابع مالی به مصر که دارای بدهی‌های کلان خارجی است، سرازیر شد.

مصر امسال از امارات متحده عربی، صندوق بین‌المللی پول، بانک جهانی و اتحادیه اروپا کمک‌های مالی عظیم خارجی و تعهدات زیادی دریافت کرد.این تامین مالی، بحران طولانی مدت ارزی  را زمانی کاهش داد که  مصر در تلاش است تا با تأثیر جنگ در نوار غزه و سودان در مرز جنوبی خود مقابله کند.