پزشکیان: برای گفتگوی سازنده با دنیای عرب آماده‌ام

  • ۲۰ تير ۱۴۰۳ – ۲۲:۳۴
  • پزشکیان: برای گفتگوی سازنده با دنیای عرب آماده‌ام

مسعود پزشکیان رئیس جمهور منتخب ایران در یادداشتی اختصاصی برای روزنامه فرامنطقه‌ای «العربی الجدید» ، ملت‌ها و دولت‌های عربی را مخاطب قرار داد و بر تلاش خود برای گفتگوی سازنده و تقویت همکاری‌های منطقه‌ای تاکید کرد.

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری تسنیم، متن کامل یادداشت اختصاصی مسعود پزشکیان برای «العربی الجدید» به شرح ذیل است:

اینک که با رأی ملت، عهده دار مسئولیت ریاست جمهوری اسلامی ایران شده ام در آغاز راه مایلم با برادران و خواهران و همسایگان خود در منطقه سخن بگویم، تا با یکدیگر در راه گفتگوی سازنده و تقویت همکاری و همبستگی میان ملت ها و دولت های منطقه گام بر داریم.

آموزه های جاودانه قرآن: “واعتصموا بحبل الله جمیعا ولا تفرقوا” و “تعاونوا علی البر والتقوی و لاتعاونوا علی الاثم و العدوان” و رسول گرامی اسلام صلی الله علیه و آله: “الله الله فی جیرانکم‌” و امام علی علیه السلام “سل عن الجار قبل الدار”، اصول راهنمای ما است.

ما در جغرافیای واحدی زندگی می‌کنیم و برای رسیدن به حیات طیبه ای که آرمان اسلام و تمام ادیان آسمانی است، باید دست در دست یکدیگر دهیم و با اتکاء بر قدرت منطق به جای منطق قدرت، و استفاده از مولفه های قدرت ملی و در مقدمه آنها پشتیبانی ملت های خود و نیروهای زنده امت اسلامی، ساختار منطقه قوی را پایه گذاری کنیم.

تا هنگامی که ما در منطقه به انسجام نرسیم و برای آینده روشن و بهره‌برداری درست از نعمت های خدادادی و موقعیت ژئوپلتیک استثنایی، همکاری نکرده، و زمینه رشد و توسعه عمومی منطقه را فراهم نکنیم طرح های جداگانه برای پیشرفت کشورهای منطقه از موفقیت جدی برخوردار نخواهد شد‌.

گفتگوی عمیق، سازنده و هدفمند با هدف ایجاد انسجام منطقه ای و همکاری در زمینه های مختلف تنها راه گذار ما از چالش ها و تلاطم های موجود، و ایجاد ثبات و امنیت پایدار و بهره مندی مردم منطقه از مواهب و ثروت های خود است. اینجانب در آغاز کار خود برای محقق شدن این هدف و حرکت واقعی و جدی در مسیر همکاری، دست دوستی و برادری به سوی همه همسایگان و کشورهای منطقه دراز می کنم.

ایران و همسایگان عرب و مسلمان در بسیاری از مسائل بین المللی و منطقه ای دیدگاه و منافع مشترک دارند. همه ما با انحصار تصمیم گیریهای جهانی توسط چند قدرت خاص مخالفیم. همه ما با تقسیم جهان و قطب بندی بر اساس منافع قدرتهای بزرگ مخالفیم. همه ما خواستار پذیرش تنوع فرهنگی و رفع تبعیض و احترام نسبت به ارزش های دینی مسلمانان در جوامع دیگر و در نهادهای حقوقی و بین المللی هستیم. همه ما برای غلبه بر اسلام هراسی، مسئولیت و منافع مشترک داریم.

درمان زخم دیرینه اشغال فلسطین و حل آن مسئله همه ما است. جمهوری اسلامی ایران با احترام به ایستادگی اسطوره ای ملت و مقاومت فلسطین در غزه در برابر یورش وحشیانه رژیم صهیونیستی بر این باور است که برای ایجاد صلح و ثبات در منطقه، باید حق مقاومت همه جانبه ملت فلسطین برای رهایی از اشغال و تامین حقوق طبیعی و بدیهی خود به ویژه در زمینه استقلال و حق تعیین سرنوشت به رسمیت شناخته شده و با کمک به این ملت، به اشغال و تبعیض نژادی و کشتار جمعی و تروریسم دولتی رژیم اشغالگر صهیونیستی پایان داده شود.

تروریسم و افراط گرایی درد مشترک ماست و معالجه ریشه ای آن نیازمند همکاری است. رویارویی نظامی میان کشورهای منطقه می بایست بر اساس حق و عدالت و حقوق مشروع ملت ها پایان یافته و بحران های داخلی از راه های مسالمت آمیز حل و فصل شود. ادامه بحران ها و تناقض های درون منطقه‌ای، تنها به سود رژیم اشغالگر اسرائیل و قدرت های بیگانه است.

ملت های منطقه سزاوار برخورداری از توسعه اقتصادی و رفاه اجتماعی هستند و دولت ها برای پیشرفت باید به یکدیگر کمک کنند. ایران آماده مشارکت در طرح های توسعه اقتصادی و توسعه زیرساخت‌های عمرانی و کریدورهای مواصلاتی در کشورهای همسایه بوده و متقابلا آمادگی دارد کشورهای همسایه را در کریدورهای شمال – جنوب و شرق – غرب در جغرافیای خود مشارکت دهد.

جمهوری اسلامی ایران قدرت همسایگان را قدرت خود می داند و معتقد است توانمندسازی همسایگان نباید به حساب یکدیگر باشد. اَبَر اولویت سیاست خارجی ایران گسترش همکاری ها با همسایگان است و دولت جدید خواهد کوشید با حفظ و ارتقاء رویکرد دولت فعلی در تحکیم روابط با کشورهای همسایه، در صورت همکاری فعال و متقابل کشورهای منطقه، روابط دوجانبه با آنها را بر اساس احترام متقابل به حاکمیت ملی و تمامیت ارضی یکدیگر ارتقاء دهد.

انتهای پیام/