۱۴۰۲ اردیبهشت ۲۲, جمعه

برنارد فیلان ۶۴ ساله و بنجامین بریر ۳۷ ساله، دو شهروند فرانسوی گروگان در ایران، که هرکدام به اتهام “جاسوسی” به ترتیب به شش سال و به هشت سال زندان محکوم شده بودند، آزاد و به فرانسه بازگشتند.

برنارد فیلان (چپ) و بنیامین بریر
برنارد فیلان (چپ) و بنجامین بریر

برنارد فیلان و بنجامین بریر، دو تبعه فرانسوی که در جریان سفر به ایران بازداشت و به حبس‌های طولانی محکوم شده بودند امروز، جمعه ۲۲ اردیبهشت، از زندان آزاد شدند.

وزیر امور خارجه فرانسه روز جمعه با اعلام این خبر افزود که این دو شهروند فرانسوی پس از آزادی، درمان‌های پزشکی دریافت کرده و اینک در راه بازگشت به فرانسه‌اند.

کاترین کلونا،‌ وزیر امور خارجه فرانسه همچنین تاکید کرد که کشورش همچنان خواستار آزادی تمامی شهروندان فرانسوی زندانی در ایران است.

امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه در همین زمینه توییتی منتشر کرد و با استقبال از آزادی برنارد فیلان و بنجامین بریر، از تمامی کسانی که در این کار سهم داشتند

هواپیمایی که این دو شهروند فرانسوی را به کشورشان بازگرداند اوایل بعدازظهر امروز از ایران پرواز کرد.

برنارد فیلان علاوه بر تابعیت فرانسوی، شهروندی ایرلند را نیز دارد. او در مدت بازداشت خود در اعتراض به وضعیت بد بازداشت و بلاتکلیفی در زندان اعتصاب غذا کرده بود و به گفته خواهرش ممکن بود در اثر اعتصاب غذا جان خود را از دست بدهد.

این زندانی ۶۴ ساله در اکتبر سال پیش در جریان سفر خود به ایران با اتهام جاسوسی روبرو و به شش سال حبس محکوم شده بود. فیلان به عنوان مشاور مسافرتی و به منظور افتتاح یک مرکز توریستی و در سفری کاری به ایران رفته بود اما در جریان این سفر، در شهر مشهد بازداشت شد.

زندانی دیگر، بنجامین بریر ۳۷ ساله نیز در ماه مه ۲۰۲۰ بازداشت شده بود. اتهام او در آن زمان، فیلمبرداری پهپادی از “مناطق ممنوعه” اعلام شد و دادگاهی در ایران او را به اتهام جاسوسی به هشت سال زندان محکوم کرد. او در اواسط ماه فوریه مورد بخشودگی قرار گرفت اما همچنان در زندان نگه داشته شد و به اعتصاب غذا پرداخت.

خواهر بنجامین بریر اوایل ماه فوریه در گفتگو با خبرگزاری فرانسه از دومین اعتصاب غذای او در زندان وکیل‌آباد مشهد خبر داده و به نقل از او گفته بود که اعتصاب غذا، تنها سلاح بنجامین است.

بیشتر بخوانید: شهروند فرانسوی زندانی در ایران “باز هم اعتصاب غذا کرد”

فیلیپ والنت، وکیل بریر در فرانسه، در جریان محاکمه او در ایران، اتهام “جاسوسی” علیه بریر را “داستان‌پردازی” و دادگاه او را نیز دادگاهی “نمایش مضحک ساخته‌شده توسط سپاه پاسداران” نامیده بود.

والنت اشاره کرده بود که موکلش در این زندان که به “اعدام‌های فراقانونی” شهرت یافته “از نظر روحی و جسمی فرسوده” شده است.

وزیر خارجه فرانسه همواره بر آزادی شهروندان زندانی در ایران تاکید کرده و آن‌ها را «گروگان‌های دولتی» خوانده است.

بیشتر بخوانید: فرانسه خواستار آزادی فوری ۷ تبعه این کشور در ایران شد

از دیگر سو رسانه‌های حکومت ایران از گفت‌و‌گوی تلفنی کاترین کلونا وزیر خارجه فرانسه با حسین امیرعبداللهیان خبر دادند و اعلام کردند که وزیر خارجه فرانسه در این گفت‌وگو از ایران بابت آزادی دو شهروند فرانسوی تشکر کرده و آن را “گامی موثر و اعتمادساز” خوانده است.