گاردین گزارش داد؛

اجازه قبرس به رژیم صهیونیستی برای شبیه‌سازی مقابله با حمله ایران

روزنامه انگلیسی گاردین مدعی شد که قبرس به رژیم صهیونیستی اجازه داده است تا از حریم هوایی این کشور برای انجام تمرینات شبیه‌سازی مقابله با حمله ایران استفاده کند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از الجزیره، روزنامه انگلیسی گاردین مدعی شد که قبرس به رژیم صهیونیستی اجازه داده است تا از حریم هوایی این کشور برای انجام تمرینات شبیه‌سازی مقابله با حمله ایران به «اسرائیل» استفاده کند.

ادعای گاردین در حالی است که رسانه‌های رژیم صهیونیستی هم گزارش دادند که این رژیم در ماه مه ۲۰۲۳، مانور «خورشید آبی» در قبرس را که شبیه سازی حمله در عمق لبنان بوده، برگزار کرده است.

این رسانه‌ها افزودند که رژیم صهیونیستی در سال‌های اخیر اتحاد راهبردی جدید با یونان و قبرس تشکیل داده است.

دبیرکل حزب الله لبنان در سخنرانی اخیر خود به قبرس هشدار داد که در صورت قرار دادن فرودگاه‌ها و پایگاه‌های نظامی خود در اختیار رژیم صهیونیستی برای حمله به لبنان با قبرس مانند کشور متخاصم و شریک در تجاوز برخورد خواهد کرد.

رئیس جمهور قبرس به طور سراسیمه به سخنان دبیر کل حزب الله واکنش نشان داده و از عدم مداخله کشورش در منازعات منطقه‌ای خبر داد.

«کریستودولیدس» در این باره گفت: حقیقت این است که کشور قبرس به هیچ عنوان در منازعات نظامی فعلی منطقه‌ای مداخله نداشته و درگیر نیست.

وی با اشاره به نقش کشورش در حل و فصل مشکل فلسطینیان و جنگ غزه، افزود: قبرس بخشی از فرآیند حل مسئله است نه آنکه بخواهد بخشی از مشکل باشد. ما اکنون از دالان دریایی قبرس به غزه برای ارسال کمک‌های دریایی برای فلسطینیان استفاده می‌کنیم.